رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک:

افزایش تولید مواد غذایی ارگانیک ضروری است/لزوم ارتقای سواد تغذیه ای در بین افراد جامعه

۲۷ تیر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۸ کد : ۲۵۷ اصلی
تعداد بازدید:۲۹۰۲۰
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در راستای ارتقای سلامت جامعه و بهبود امنیت غذایی، افزایش تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی ارگانیک در کشور ضروری است.
افزایش تولید مواد غذایی ارگانیک ضروری است/لزوم ارتقای سواد تغذیه ای در بین افراد جامعه

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر حسن طاهراحمدی در چهل و هفتمین جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان مرکزی، افزود: در حال حاضر در راستای ارتقای سلامت و امنیت غذایی، شش کمیته در استان مرکزی شامل کمیته های توانمندسازی جوامع محلی، تولید غذای سالم، دسترسی به غذای سالم، بهبود سواد تغذیه ای، راهبردهای حمایتی تغذیه و سلامت برای اجتماعی کردن سلامت و امنیت غذایی، فعال شده است.

وی اظهار داشت: در رابطه با امنیت غذایی باید گفت که تولید یک درصد محصولات به شیوه ارگانیک در کشور مطلوب نیست و بایستی افزایش تولید محصولات ارگانیک در دستور کار قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با ترسیم نیم رخ سلامت استان و شاخص های موجود، بیان کرد: میانگین امید به زندگی در کشور 77 سال و هفت ماه است که این شاخص در استان مرکزی 73 سال ارزیابی شده است.

وی خاطرنشان ساخت: در شاخص رشد جمعیت نیز استان مرکزی با یک و 35 صدم درصد از متوسط کشوری پایین تر است.

دکتر طاهراحمدی تصریح کرد: عامل مرگ و میر 85 درصد ایرانیان بیماری قلبی و عروقی، حوادث ترافیکی، بیماری های تنفسی، سرطان ها و دیابت است که در زمینه بیماری قلبی و عروقی استان مرکزی کمتر از متوسط کشوری است.

وی گفت: حوادث جاده ای با فراوانی 17 درصد دومین عامل مرگ و میر در کشور است و پس از آن بیماری های تنفسی با 6 درصد و سرطان ها با 13 درصد قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: شاخص مصرف مواد مخدر در استان مرکزی از متوسط کشور بالاتر است و در حالی که متوسط مصرف مواد دخانی در کشور 10 درصد است و این شاخص در استان مرکزی 14 درصد می باشد.

وی اظهار داشت: همچنین استان مرکزی در زمینه نرخ موالید و رشد جمعیت نیز نسبت به میانگین کشوری از نرخ پایین تری برخوردار است.

دکتر طاهراحمدی در پایان با اشاره به حادثه‌خیز بودن استان و آمار بالای تصادفات درون و برون‌شهری و ضرورت وجود بالگرد به منظور تسریع در خدمات‌رسانی نیز بیان کرد: خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اختصاص یک دستگاه بالگرد به استان مرکزی موافقت کرده است و آماده استقرار در استان مرکزی است و در این راستا دانشگاه علوم ‌پزشکی اراک جهت احداث آشیانه 700 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته است.

منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک

کلید واژه ها: ارگانیک امنیت غذایی بیماری قلبی سرطان غذای سالم


نظر شما :